چرزه خون

موقعیت جغرافیایی

شهرستان بستان‌آباد با وسعتی معادل 2795 کیلومترمربع 14/6 درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است و از این لحاظ رتبه هشتم را بین شهرستانهای استان دارا می‌باشد. این شهرستان از نظر مختصات غرافیایی در عرض شمالی 37 درجه و 34 دقیقه الی 38 درجه و 5 دقیقه و در طول شرقی 46 درجه و 29 دقیقه الی 47 درجه و 15 دقیقه قرار گرفته است و از سمت شمال با شهرستان هریس‏، از جنوب با شهرستان هشترود ، از غرب با شهرستان تبریز و از شرق با شهرستانهای میانه و سراب همجوار می‌باشد.

 


براساس آخرین تقسیمات کشوری شهرستان بستان‌آباد دارای دو بخش مرکزی و تیکمه داش، 9 دهستان، 180 آبادی دارای سکنه و 8 آبادی خالی از سکنه می‌باشد.

 

جدول شماره (1): تقسیمات سیاسی شهرستان بستان‌آباد به تفکیک بخش و دهستان تا سال 1382

بخش

شهرهای تابعه

دهستانهای تابعه

تعداد آبادی

نام مرکز

جمع

داری سکنه

خالی از سکنه

مرکزی

بستان‌آباد

اوجان غربی

26

26

0

بنه کهل

شبلی

8

8

0

سعید آباد

قوریگل

17

16

1

یوسف آباد

مهرانرود جنوبی

13

13

0

حاج آقا

مهرانرود مرکزی

21

19

2

کردکندی

جمع بخش

1

5

85

82

3

بستان‌آباد

تیکمه­داش

تیکمه­داش

اوجان شرقی

22

22

0

قره­بابا

سهند آباد

27

22

5

قره­جای حاج علی

عباس شرقی

26

26

0

قره­چمن

عباس غربی

28

28

0

تیکمه داش

جمع بخش

1

4

103

98

5

تیکمه داش

جمع شهرستان

2

9

188

180

8

بستان‌آباد

مأخذ: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، سیمای شهرستان بستان‌آباد، 1382

شهرستان بستان‌آباد منطقه­ای است کوهستانی که دامنه شرقی توده آتشفشانی سهند بخش غربی و دامنه­های غربی ارتفاعات بزقوش بخش شرقی شهرستان را تشکیل داده­اند. ارتفاع عمومی زمین در محدوده این شهرستان از 1600 متر تا 3700 متر متغیر است.

منطقه بستان‌آباد در زون ساختاری البرزـ آذربایجان قرار دارد و قسمت عمده­ای از غرب شهرستان را ارتفاعات حاصل از مواد خروجی آتشفشان سهند تشکیل داده است. آتشفشان سهند در چندین مرحله فعالیت داشته است. ترکیب گدازه­های سهند غالباً از نوع ریولیت، دایست، آندزیت بوده و در آنها توفها و خاکسترهای فراوان دیده می­شود. واریزه­های کوهپایه­ای در دامنه کوهها و تپه­ها و همچنین کنار دره­ها یافت می­شود. رسوبات آبرفتی نیز در کنار رودخانه­های شهرستان قابل مشاهده است.

دره رودخانه شهر چای در جنوب شرقی، که در حکم محور ارتباطی طبیعی بستان‌آباد با میانه است و دره رودخانه اوجان در شمال غرب، با 1700 و 1600 مترارتفاع از سطح دریا،
 پست­ترین مناطق این شهرستان بشمار می­روند. همچنین قلل 3700 متری مجموعه آتشفشانی سهند در جنوب غرب، مرتفع­ترین نقطه آن محسوب می­شود. واحد کوهستانی تک آلتی، در بالای قویگل با 2645 متر ارتفاع که از سمت غرب بطرف کوههای شمال شهر تبریز کشیده شده است، در گوشه شمال غربی شهرستان جای دارد و منتهی الیه غربی رشته کوه بزقوش و قلل و دامنه­های آن نیز منظر شرقی شهرستان را بوجود آورده­اند، از طرف دیگر قلل و دهانه­های آتشفشانی سهند و دره­های مرتفع آن، ویژگیها و چشم انداز مورفولوژیک غربی و جنوبی آن را شکل داده­اند. پیوستگی خط الرأس این دو واحد کوهستانی که در شرق و غرب شهرستان قرار دارند، منطقه را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده که شیب عمومی دامنه شمالی به سمت شمال شرق  و دامنه­های جنوبی به سمت جنوب شرق می­باشد. بدین ترتیب شهرستان بستان‌آباد که در دامنه­ها و قلل شرقی سهند و دامنه­های غربی بزقوش قرار گرفته است، در محدوده خود فاقد دشت و یا جلگه کم شیب قابل توجهی می­باشد.

 

2ـ1ـ پیشینه تاریخی و فرهنگی

شهر بستان‌آباد یکی از شهرستان­های مهم استان و دارای تاریخ و فرهنگی پربار می­باشد مردمان این شهرستان در طول تاریخ دوشادوش مردم تبریز در مبارزات علیه استکبار و استبداد مبارزه نمودند.

از نظر تاریخی شهر بستان‌آباد در محل باستانی و گمشده اوجان بنا شده است که در حال حاضر اثری از آن بر جای نمانده است.

در وجه تسمیه بستان‌آباد آوردند که از آنجا که این شهر و پیرامون آن به دلیل شرایط اقلیمی مناسب و وفور آب، باغات و پوشش گیاهی و مناظر طبیعی بسیار خوب و دیدنی داشت به بوستان آباد (بستان‌آباد) معروف شده است.

مردم شهرستان بستان‌آباد به زبان ترکی آذری یا آذربایجانی سخن می­گویند و دارای دین اسلام، و شیعه مذهب می­باشند.

 نویسنده : نجفی - ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢   |    نظرات []   |    لینک ثابت

Powered By Persianblog.ir - Designed By Payam