معرفی روستا(از ویکی پدیا)

چرزه‌خون یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان اوجان غربی بخش مرکزی شهرستان بستان‌آباد واقع شده‌است. این روستا در سه کیلومتری بستان‌آباد در کنار جاده تهران و تبریز واقع شده‌است. این روستا بیش از ۳۰۰ خانوار ساکن دارد و بعلت درآمد بالای سرانه ساکنان آن از همه روستاهای شهرستان آبادتر می‌باشد.

دهخدا در کتاب لغت‌نامه دهخدا چنین می‌گوید:

چرزه خون دهی از دهستان اوجان بخش بستان آباد شهرستان تبریز که در ۴ هزارگزی جنوب بستان آباد در مسیر راه شوسه میانه به تبریز واقعست. آبش از دهات اوجانچای، محصولش غلات، سیب زمینی و یونجه، شغل اهالی زراعت و گله داری و راهش مال رو است.[۲]

 

 

جمعیت روستا

طبق آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ مرکز آمار ایران در این روستا تعداد۳۳۴ خانوار با حدود۱۵۴۸نفر جمعیت زندگی می کنند. که از این تعداد ۷۹۲نفر مرد و ۷۵۶نفر زن می باشند.براساس همین آمار حدود ۸۰درصد مردان و ۷۰درصد زنان روستا باسواد هستند.

اقتصاد روستا

امروزه حدود یک سوم از اهالی روستا که شغل اصلیشان کشاورزی است از وسایل و تجهیزات مکانیزه برای کشت و برداشت محصولات خود استفاده می‌نمایند. در گذشته آبیاری زمین‌های کشاورزی از آب محدود رودخانه محلی اوجان چای صورت می‌گرفت و بدان جهت محصولات تنوع کمتری داشته و از لحاظ کمی نیز از سطح پایین تری برخوردار بودند ولی امروزه همه کشاورزان بدون استثنا دارای چاههای آب عمیق و نیمه عمیق بر سر مزارع خود هستند و با استفاده از موتورهای آب و دینام برق آب مورد نیاز مزارع را از زیر زمین استخراج می‌کنند.

محصولات زیر کشت تنوع یافته‌است که بخشی از آنها عبارت‌اند از: سیب زمینی، هویج، خیار، گوجه فرنگی، لوبیا، باقلا، نخود، عدس، جو، گندم و سایر محصولات. چندین سال است که در این روستا و سایر روستاهای بستان آباد هویج تبدیل به محصول اصلی شده‌است به طوری که در سال حدود ۱۰۰۰ تن فقط از این روستا از این محصول به تهران و سایر شهرها صادر می‌شود و این مسئله علاوه بر ایجاد در آمد به کشاورزان باعث افزایش اشتغال در شهرستان گشته بطوری که حتی برای محصلان نیز فرصتی فراهم شده که در تعطیلات تابستان با اشتغال در این بخش در آمدی کسب کنند.اخیرا پرورش زنبور عسل نیز در حال رونق گرفتن در روستا می باشد. البته تا سالهای اخیر تعدادی از مردم روستا به صورت خرده و عمده به پرورش دام (مخصوصا گوسفند) می‌پرداختند که متاسفانه به تدریج این شغل کنار گذاشته شده‌است و تعداد خانواده‌هایی که یکی دوتا گاو نگهداری می‌کنند از انگشتان دست تجاوز نمی‌کند.که از عمده‌ترین دلائل آن بالا بودن هزینه علوفه و نیز اینکه فرزندان پسر خانواده‌ها بیشتر یا دنبال صنعت هستند و یا به‌دنبال درس و تحصیل بنا بر این منظره و سرو صدای گله‌های چند هزار راس گوسفند روستا که شامگاهان بعد از چرا روزانه وارد روستامی شدند به تاریخ پیوسته‌است.

در حال حاضر بیش از ۶۰ در صد مردم چرزه‌خون دارای کامیون باری هستند و این شغل بجهت در آمد سرشاری که دارد خیلی گسترش یافته‌است بطوری که هم اکنون بیشتر جوانان روستا ترک تحصیل کرده و بعد از سپری نمودن دوران خدمت سربازی به دنبال این شغل می‌روند.

پس از انقلاب سطح تحصیلات مردم در این روستا بالاتر رفته و عده‌ای از جوانان به مراکز آموزش عالی راه یافته‌اند که حدود چهار نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد، ۲۰نفر کارشناسی و چند نفر نیز مشغول تحصیل در دانشگاهای دیگر هستند. لازم به ذکر است تا دو دهه پیش (قبل از ۱۳۷۰) اکثر محصلان روستا تا مقطع دیپلم بیشتر ادامه تحصیل نمی‌دادند و اکثرا در دوره راهنمایی و متوسطه ترک تحصیل می‌کردند. ولی در حال حاضر با توجه به اینکه چندین نفر وارد مراکز آموزش عالی شده (مخصوصا از خانواده‌های نجفی ۸نفر، برنا۴نفر و وحدانی۳نفر)و در جاهای نسبتا مهمی شاغل شده‌اند لذا تعداد دانشجویان به نسبت سالهای قبل بیشتر شده‌است. جلال قدیمی چرزه خون اولین لیسانسیه این روستا است .از مشخصه های این روستا آب و هوای خنگ و بسیار گوارای آن در فصول بهار و تابستان می باشد. بطوری که کمتر کسی را می توان سراغ گرفت که از سیستم خنک کننده در منزل استفاده نماید.

Charzehkhon1.jpg
 
Charzekhon.jpg
 

افراد سرشناس

رحیم ولایتی

/ 0 نظر / 50 بازدید